Iparági tapasztalat, hogy a DevOps-ot alkalmazó szervezetek jobban teljesítenek a szoftverfejlesztés / telepítés gyorsasága és stabilitása terén, mint a DevOps bevezetését megelőzően. Elérik fontos működési követelményüket, hogy akár belső, akár publikus szoftver termékük, illetve IT alapú szolgáltatásuk rendelkezésre álljon a belső szervezeti, valamint végfelhasználóik számára. Mindezt piackövető, rugalmas és stabil, minőségbiztosított módon tudják megtenni.
Azonban a DevOps kissé homályos definíciója miatt hogyan tudja egy szervezet megállapítani, hogy a DevOps bevezetés megtérül-e? Célszerűen öt teljesítménymutatót tudunk megnevezni - átfutási idő (azaz az idő, amely alatt a kód átadásától a kód sikeres futásáig tart a termelésben), a telepítési/ frissítési gyakoriság, a termékminőség (beleértve a minőség biztosítást, és a regresszió minimalizálását is) a visszaállításhoz szükséges idő és a rendelkezésre állás -, amelyek magas szintű képet adnak a szoftverek átadásáról és teljesítményéről, és előre jelzik a DevOps sikerének valószínűségét.
A döntéshozó a fentiek figyelembevételével fel tudja mérni, hogy a megnevezett területeken milyen mértékű fejlődést vár el szervezetében, és amennyiben a kitűzött cél teljesül, attól milyen piaci és pénzügyi előnyt várhat.
Napjainkban komoly kihívás jelent képzett és magas munkamorálú IT szakembereket találni a munkaerő piacon, és ez alól a DevOps ismeret és képzettség sem kivétel. Sőt, mivel felfutó ágban lévő területről van szó, jelenleg a kereslet nagyobb, mint a kínálat. Ebben a helyzetben a házon belüli integrált képzési programok is felkerülnek a lehetséges megoldások közé.
A DevOps Integrált képzési programunk megtervezésekor a fenti DevOps képzési igényre alakítottunk ki megoldást. A DevOps Integrált képzési program már a gyakorlatban is bizonyított.
A konkrét szakmai tartalmon kívül, képzési programunk egyik fontos jellemzője, hogy a vállalati szervezet szemével nézi a képzésben résztvevő kollégákat, akik egy integrált 12 hetes programban vesznek részt. Már az első percektől kezdve figyelünk a szemléleti kérdések kialakítására, valamint a csapatkultúra és munkamorállal kapcsolatos elvárások és soft skillek átadására is. Ennek eszközei, egyészt DevOps kompetenciánk, másrészt olyan tevékenységek, mint például az önálló és mentorált projekt hetek, ahol a kollégák párban dolgoznak, valamint a kollégák rendszeres lehetősége egy önállóan választott témakörben tematikus, rövid bemutatót tartani a többiek részére. Szintén ide tartozik a modern és rendszeres fejlődésértékelés.
Tapasztaljuk, hogy minden szervezet különböző, mind az IT igényeit tekintve, mind pedig a kialakított munkahelyi kultúráját tekintve. Ezért a DevOps Integrált képzési programunk nincsen „kőbe vésve”, azt a megrendelő szervezettel közösen alakítjuk és véglegesítjük.
A testreszabott program kialakításának első lépése lehet egy közös konzultáció és felmérés, amelyben örömmel állunk rendelkezésre.
Az egyes témakörök részletes szakmai tartalma az alábbi linkeken tekinthető meg.
Az első projekt hetet a Fejlesztési ismeretek modul végén tervezzük. Időtarama 5 nap, a hallgatók párban dolgoznak az oktató által kiadott projektfeladaton. A feladat egy 40 munkaórában megoldható Python programozási feladat, benne Linux bash script részfeladattal.
A második projekt hetet a képzés végére tervezzük. Időtarama 5 nap, amikor a hallgatók párban dolgozhatnak, az oktató által kiadott projektfeladaton. A feladat egy 4 host-ból álló elosztott alkalmazás és virtual network fejlesztése, konfigurálása és modellezése egyedileg fejlesztett Docker image-ekkel. A feladat része a deployment is, természetesen mindez DevOps pipeline-nal automatizálva. Az egyes hostok az következők: Adatbázis; REST API; Python kliens, Microservice.
A projekt munka alatt a hallgatók napi rendszerességgel commit-tálják és push-olják napi munkájukat a git repository-ba.
A projekt hetek végén a hallgatók írásos visszajelzést adnak saját maguk, és projekt társuk teljesítményéről/hozzáállásáról témakörönként. A visszajelzés formája szabad szöveges, de az oktató megnevezi a kötelezően érintendő területeket címszavakban. (pl: kommunikáció, munkamorál, szakértelem x, y, z témakörökben, kreativitás, diagnosztika, stb.)
A projekt hetek alatt minden munkanap 13:00 – 17:00 óráig az oktató online mentori segítséget nyújt a hallgatók számára egy erre a célra kialakított Teams csoportban.
A vizsgákon a hallgatók egy csoportban vesznek részt az Oktatóközpont vagy a Megrendelő által biztosított és felügyelt helyszínen. A vizsgák során a hallgatók számítógépes tesztet töltenek ki, amely kérdései, stílusa, nehézsége hasonló az iparágban az elmúlt évtizedekben elfogadottá vált vizsgákhoz.
Összesen 5 vizsgát javaslunk, azonban mind a darabszámot mind az időzítést igény szerint testreszabjuk:
1. vizsga: „Szintfelmérő”: Az oktatás elején szintfelmérő a tematikában szereplő alap tárgyakból: Programozás, Python, Git, Linux, Docker (opcionális)
2. vizsga: „Linux és Python”: Linux alapismeretek, Python programozás ismeretek
3. vizsga: „Devops”: Linux haladó ismeretek, Devops, Docker, TCP/IP, DNS, http, SSL
4. vizsga: „Architektúra és Deployment”: SQL/NoSQL, API, Kubernetes, Ansible, Felhő technológiák
5. vizsga: „Záróvizsga”
Javaslatunk szerint a Megrendelő koordinátorai, vezetői és az Oktatóközpont koordinátorai, oktatói két heti rendszerességgel megbeszélik a nyitott témákat, illetve a prioritást érdemlő kérdéseket, kiemelt figyelmet szentelve a hallgatók fejlődését érintő kérdésekre.
A képzés végleges óraszámát és időbeosztását a Megrendelő igényei szerint az előzetes konzultációk alapján rögzítjük. Kiindulásként feltételezhetjük, hogy a tematikában megadott ismeretek elsajátítása, agilis, megfelelő IT alapképzettséggel rendelkező kollégák számára 12 hét, napi 8 tanítási óra munkával számolva. A csoportos tanulás napi 9:00 – 17:00-ig tart, ebből jellemzően a 16:00 – 17:00-ig önálló laborgyakorlat folyik, szükség esetén oktatói, mentori segítséggel. Az intenzív tanulási időben jellemzően előadás, kérdés/válasz, laborgyakorlat részek váltják egymást.
A hallgatók az oktató által kiválasztott angol nyelvű szakkönyveket kapnak elektronikus formában. A szükséges könyvek becsült darabszáma: 12-14.